Orientalne dekoracje wnętrz

Orient to moda, która co jakiś czas powraca zarówno w strojach jak i w trendach dotyczących wyposażenia wnętrz. Dzieje się tak, gdyż wszystko to, co orientalne kojarzy się nam nie tylko z doskonałością (jak na przykład meble z Japonii) ale jest również symbolem tajemniczości i oryginalności.

Aranżacje czy stylizacje orientalne wnętrz obejmują nie tylko meble, ale również liczne dodatki dekoracyjne do nich. Doskonałym przykładem mogą być tu ozdoby ścienne ze wschodu. Do swojej dyspozycji mamy wiele tego typu rozwiązań. To co je wyróżnia, to fakt, że większość wykonywana jest ręcznie, a za wzór służy twórcom ich wyobraźnia lub wiedza związana z lokalnymi wierzeniami, tradycjami czy legendami. Wśród tego typu oryginalnych ozdób ściennych możemy wymienić między innymi ręcznie wyszywane i farbowane makatki. Pozwalają one wnieść do naszych pomieszczeń nutkę egzotyki, a ich niepowtarzalna gama barw i szalenie ciekawe wzornictwo nadadzą wnętrzu tajemniczości i podkreślą jego oryginalność.

Inna równie nietuzinkowa ozdoba ścienna to orientalny kilim. Jest to ozdobna, ręcznie wykonana metodą patchworkową tkanina. Najczęściej wykorzystywane są na niej motywy roślinne.

Bardzo ciekawy efekt, możemy uzyskać wieszając oprawiony w ramę indyjski batik. Jest to obraz wykonywany ręcznie na tkaninie. Twórcy batików posługują się najczęściej takimi motywami jak  postacie bóstw i sceny z ich życia. Batki powstaje poprzez nakładanie na tkaninę kolejnych warstw wosku, a następnie kąpanie całości w barwniku, który kryje miejsca, w których nie dotarł wosk. Są to tkaniny bawełniane.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie którejś z wymienionych ozdób, powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Tkaniny te najbezpieczniej prać ręcznie w letniej wodzie.